14 Nisan 2016 Perşembe

INDIANA JONES 5 için yazdığım HİKAYE

Okuma yazmayı Tom Miks, Teksas, Tenten ile öğrenen, serüven romanlarına çok düşkün biri olarak Indy'yi sevmemek imkansız. Indıana Jones 5 için de kimse çekmese de,  arkadaşlarım okur diyerek :)))) bir hikaye yazdım.

Çok mu çılgınca? Olsun. Yazdım işte. Diyorum ya, kimse çekmese de sizler filmmiş gibi okursunuz:)))

Bu fikrimi de kimseler araklamadan, yazayım ki, sonradan İSPAT ederim.

Hepiniz şahitsiniz. İşte benim yazdığım Indiana Jones 5.  :)
INDIANA JONES 5
- 7 DENİZİN HAKİMİ -

Olaylar, Indiana Jones 4'ün geçtiği yıl olan 1957 yılında geçer. Hatırlarsanız, Indy, Marion ile evlenmişti ve Mutt adında bir oğlunun olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi Marion ikinci bebeğini beklemektedir. Indy de artık sakin bir yaşam istemektedir, boynunda mutfak önlüğü hamile eşine yardım için mutfaktadır. Komşunun küçük oğlu meşhur arkeologu görmek isteyince kıkırdar ve hayal kırıklığına uğrar. Mutt güler. Indy "Ne yani? Evin içinde şapka ve kırbacımla mı dolaşayım?" der. 

Tüm dünyanın intihar ettiğine inandığı Adolf Hitler, aslında ölmemiş ve gizli tünelleri sayesinde pekçok Nazi gibi Güney Amerika'ya kaçmış ve Amazon ormanlarında bir yeraltı mağarasını karargah haline getirmiş, gizlenmektedir. Artık 68 yaşındadır, saçlarına ak düşmüştür ama hala intikam peşindedir. Amazon yerlilerini de köle gibi kullanmaktadır.

Indiana Jones'in yakın bir dostu ve hocası olan yaşlı dil bilimci profesör Smith, Nuh tufanına sebep olan suların yükselmesini ve sonra tekrar çekilmesini sağlayanın tanrının Nuh'a gönderdiği sihirli bir cam küre olduğunu ve Nuh peygamberin, kitle imha silahı olarak kullanılmasını önlemek için küreyi Kapadokya, Peri Bacaları'ndaki gizli bir mağaraya sakladığını keşfeder. Efsaneye göre eskiden her biri birer dev olan peri bacaları bu kürenin koruyucularıdır.

Profesör Smith, bu küreyi bulsa bulsa dostu Indy'nun bulacağına inanmaktadır, Indy eşi bebek beklediğinden yeni bir macera için pek gönüllü değildir.  O yüzden Smith'i kaçırıp Hitler'e götürürler. Yaşlı adam öldü sanılan Hitler'i karşısında görünce çok şaşırır. (tabii seyirci kimi gördüğünü bilmez) Indiana Jones ise

“Dostun prof. Smith'i kurtarmak istersen sihirli küreyi bize getir” diyen imzasız bir not alır.

Indiana Jones, Kapadokya'ya doğru yola çıkar. Oğlu Mutt da onunla gelmek isterse de Indy annesiyle kalmasını ister. Ama annesi Mutt'a “babanı yalnız bırakma, onu gizlice takip et' der. Peri Bacaları'nda Ayşe adlı bir turist rehberi Indy'ye gönüllü yardımcı olur aslında kadın da bir SS ajanıdır. Indy, sihirli küreyi bulur bulmaz, Ayşe silahını çekip Indy'ye nişan alır ama Mutt kadına engel olur. Indy, Mutt ve Ayşe atlarına bindikleri sırada peri bacaları deprem olmuş gibi sarsılmaya ve tüm peri bacaları birer dev olup, onlara saldırmaya başlarlar. Yollarının üzerinde derin yarıklar açılır, kayalar düşer ama hepsini atlatırlar.

Şimdi tek iş profesör Smith'i kurtarmaktır. Seyircinin henüz yüzünü görmediği Hitler mağaradaki karargahında gramofonda Lili Marlene şarkısını dinlemekte, intikam yemini etmekte ve sandalyeye bağlı zavallı Smith'ten sihirli sözcükleri istemektedir. Ayşe, mecburen onları Hitler'e götürür. Karşılarında Hitler'i gören Indy ve oğlu da şaşırırlar. Adolf

 “Görüyorum ki çok şaşırdınız, aptal Ruslar, benim gibi akıllı bir adamın bir B planı olduğunu düşünemediler. Elbette yenilirsem kaçış planı yapmıştım. İntihar eden bana çok benzeyen zavallı bir Yahudi'ydi." 

der.  (Flashback sahnelerle Rus askerleri gelmeden Hitler'in ve adamlarının gizli tünelden nasıl kaçtıklarını görürüz)

"Şimdi Nuh'un sihirli küresi ile istediğim nehirleri, denizleri kurutacak, istediğimi taşıracak, New York'u sular altında bırakacak, 1945'teki yenilgimin intikamını alacak ve 7 denizin yani dünyanın tek hakimi olacağım. Sihirli sözcükler için dostunuza çok teşekkürler” diye ekler.

Hitler, kürenin gücünü test etmek ister. Sihirli sözleri söyler, kürenin sihirli ışıklarıyla yakınlarındaki küçük nehrin suları çekilmeye başlayınca köle gibi kullandığı Amazon yerlileri nehirlerinin kuruduğunu görünce, zehirli oklar fırlatarak Hitler'e engel olmaya çalışırlar. Bu Indy için bulunmaz fırsattır o ve oğlu Nazilerle vuruşur, Smith'i kurtarırlar. Adolf, elinde küreyle kaçmaya çalışırken piranha dolu nehre düşer. Birkaç saniye içinde iskelet haline gelir. 

Indy  "Bu sefer gerçekten geberdin". der.

Ayşe de çatışmada ölmüştür. Indy, omzundan yaralanan oğlu ve Prof. Smith ormandan çıkarlar. Profesör başkalarının eline geçmesin diye küreyi Indy'nin elinden alarak uçurumdan atar. Cam küre muazzam ışıklar saçarak kırılır. Onlar giderlerken, yerliler Nazi'lerden kurtulduklarına memnunlardır, bir tanesi kazara gramofonu çalıştırır ve 'Lili Marlene'  şarkısı ormanda yankılanmaya başlar. 

Marion'un doğum sancıları başlamıştır, hastanededir. Bir kız bebek doğurur. Indy ve Mutt da gelirler. Hepsi çok mutludur.


NOT: Hitler'in ölmediğine dair çok komplo teorisi var, çok kişi de onun ölmediğine, kaçtığına inanıyor. Gerçi kaçmışsa bile şu ana kadar ölmüştür. :) Gizli tünelleri ise zaten mevcut. Google'da Hitler'in gizli tünelleri diye ararsanız karşınıza gelecektir. 

6 yorum:

 1. Ya bu çok güzel olmuş :)
  Harrison Ford bile bunu görünce oynamak için can atar :)
  Senaryo çok akıcı, keşke çekilse gişe rekoru kırmazsa benim de adım emre değil.
  Emeğinize sağlık :)
  Epeyce güldüm bu arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre'ciğim beğenmene ve bu güzel sözlerine çok sevindim:) Ah inşallah yaaa, hayali bile güzel:)Senin de okuyan gözlerine sağlık. Çok teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 2. Müjdem yaa çok güzeldi bunu seriyi çeken yönetmene postalasan onlar bizimkiler gibi üstüne yatmaz değerlendiriler belki.
  Hitler ismi lazım değilin vücuduna girmemiştir değil mi:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice'm öncelikle çok teşekkürler. Dediğin gibi çok ulaştım, yapımcı firmanın web sitesini tıklayınca "Bize senaryo göndermeyin" uyarısı çıkıyor:))))) (onlar da haklı, ne yapsınlar) ABD'de birkaç şirketi olan, film afişleri vs. yapan, ünlü bir beye gönderdim (bu okuduğun özetin İngilizcesini de ekleyerek) ama nezaketen, "Teşekkürler, aldık, başarılar dileriz" gibisinden, iki satır bir şey bile yazmadı. Çok ünlü olanlar malum Kaf dağında yaşıyorlar. Yönetmenin mail adresini bulamadım zaten:(

   Bence onun ruh ikizi:))))

   Sil
 3. Müjde,bir keşfedilsen,tıllarca kalem oynatmadan senaryo yazarlığı yapacak malzeme biriktirmişsin.İnşallah aklı başında birileri förür bu satırları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, keşke Sevda'cığım 6 - 7 yıl önce Bulunmaz İkili'yi her hafta yayınlarken o zamanki arkadaşlarımdan İlknur (Kulağı çınlasın)tıpkı senin gibi "Müjde ne zaman keşfedecekler senaryolarını" derdi. Anacım ölmeden keşfetsin birisi gerçi Türker hocam keşfetmişti ama ben fırsatı kaçırdım diye mi böyle oldu bilemiyorum :(

   Çok teşekkürler canım. İnşallah, amin...:)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...